Seznam aktualit | aktualita

Prodat nemovitost - byt nebo rodinný dům nyní nebo ještě počkat

15.1.2019 16:37
Jak to vidím v současnosti s trhem nemovitostí v Česku? Je vhodná doba na prodej nebo ještě čekat s prodejem?
Nemovitostní trh se v poslední době, tedy tak za posledních 3 až 5 měsíců, dostal do fáze poklesu tržních cen. Kdo za to může a jaké jsou příčiny? 
Tržní ceny stoupaly v podstatě nepřetržitě bez velkých korekcí již dost dlouho, tzn. tak od roku 2011. V Praze se ceny nových bytů vyhouply až na v podstatě "šílených" 100.000,-Kč za 1 m2!!! V dalším článku se k tomu vrátím a popíšu podrobněji.
Co ovlivnilo růst cen nemovitostí? Obecně pomohla růstu cen (hlavně v Praze) dle mého názoru špatná měnová politika ČNB, která dlouhou dobu držela uměle kurs koruny k euru a mimo jiné pomohla zahraničním investorům k levnému nákupu, tedy za nízké ceny v eurech. Zahraniční investoři také počítají s tím, že se kurs koruny zpevní a pak i při stejných prodejních cenách dostanou více eur a tak si zhodnotí své investice výrazně lépe než v zemi, kde již je euro zavedeno.
Z historie víme, že pokud někdo uměle pokřiví trh s kurzem, někomu to pomůže, někoho poškodí. ČNB tvrdí, že chtěla udržet inflační cíl na 2 %. Proč musíme mít inflaci 2 %, která nám spoklne více z našich příjmů? Představte si, že bude ČNB emitovat dluhopisy s nulovým nebo záporným úrokem. Kdo by takové dluhopisy kupoval? Ale stát potřebuje peníze na splátky státních dluhopisů, které expirují a musí se tedy zaplatit novými dluhopisy. To byl dle mého názoru ten hlavní důvod fixace kurzu. Tím, že je vše dražší, než by normálně bylo bez fixace kurzu, nám sníží množství statků, které si můžeme za svůj příjem koupit a tím nám snížila ČNB životní úroveň. 
Mimo Prahu se tržní ceny nedostaly tak vysoko i když také rostly. Dá se říct, že s větší vzdáleností od Prahy ceny nemovitostí rostly pomaleji. Regiony s lepší infrastrukturou a spojením do Prahy (vlak, apod.) rostou rychleji. S tím, jak ČNB zavedla nová opatření (max. zadlužení, max. splátka s ohledem na příjem) udělala krok k tomu, aby hypotéku nedostal každý a napravuje tím vlastně to, co sama zavinila. Tím jak neúměrně rostly ceny nemovitostí, jsou také splátky hypotečních úvěrů výrazně vyšší a hlavně mladí lidé po škole s nízkými platy nebo lidé před důchodem jsou tak nejvíce ohroženi s plněním splátek. Všichni víme, že hypoteční úvěr je ten nejlevnější úvěr, který se dá dosáhnout a že investice do vlastní nemovitosti i s úvěrem  je finančně výhodnější než na ni nejprve šetřit a až poté si ji koupit. Průměrný růst cen nemovitostí je vyšší než úrok.
Další faktor vývoje cen nemovitostí je fáze ekonomického cyklu. V kapitalismu se budou 4 fáze opakovat stále a nic s tím nenaděláme. Nyní jsme byli ve fázi konjunktury a možná ještě chvilku budeme. Dle ČNB se jen zpomalil růst. Ano, ale i ve 4. čtvrtletí 2008 se zpomalil růst HDP na 0,6%, aby pak v 1. čtvrtletí 2009 spadl o 4,0 %. A ceny nemovitostí šly prudce dolů.
Myslím si, že ten, kdo kupuje nemovitost pro vlastní bydlení, může klidně i dnes koupit nemovitost, pokud mu to dovolí již nově nastavená pravidla. Pro investici bych byl ale opatrnější, odložil bych koupi tak o 2 až 4 roky, kdy by mohly být ceny nižší.
V současnosti vidíme klesající zájem potenciálních kupujících o prohlídky nemovitostí. Při své činnosti znalce oceňování nemovitostí vidím také, že již ceny nestoupají jako dříve a trend se začíná obracet. U klientů, kteří vlastní investiční nemovitost, Vidím spíše výhodný čas pro prodej nemovitosti, předpokládám, že ceny nemovitostí budou buď nějakou dobu stagnovat, někde klesat. 
Neklesejte však na mysli, nemovitosti mají podobně jako akcie kvalitních firem tu vlastnost, že za nějakou dobu opět vyrostou, dokonce předčí úrovně již dříve dosažené.

Autor článku: Ing. Radomír Stárek, MBA, dne 13.01.2019

Článek najdete také na mém blogu: https://prodatnemovitost.blogspot.com/2019/01/prodat-nemovitost-byt-nebo-rodinny-dum.html

Optifina plus, s.r.o. - ZNALECKÁ REALITNÍ, Nádražní 414, Benešov 256 01

Exported from REALKO