Seznam aktualit | aktualita

Daň z nabytí nemovitých věcí bude platit kupující.

16.6.2016 21:47
V současné době je podle ustanovení § 1 odst. 1 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, poplatníkem této daně primárně převodce vlastnického práva k nemovité věci. Jen v případě, kdy je ze smlouvy zřejmé, že se na tom obě strany dohodly, může být poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitostí) nabyvatel (kupující). Podle dnes schválené novely bude nově poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí vždy nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že zákon umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření i v případech, kdy z úvěru zaplatí kromě ceny nemovitosti také daň z nabytí.
O změně osoby poplatníka se mluví již delší dobu a lidé tak mohli nabýt dojmu, že ke změně již došlo. Jenže legislativní proces byl delší a změna nakonec zřejmě nastane až v průběhu podzimu 2016. Proto Ministerstvo financí opakovaně upozorňovalo na fakt, že nová úprava osoby poplatníka se teprve chystá. 
Novelou se také zcela ruší institut ručitele. Sazba daně ve výši čtyř procent se nemění. Od placení daně z nabytí nemovitých věcí se novelou osvobozují kraje, obce a jejich svazky, tyto samosprávné celky nebudou muset ani podávat daňová přiznání. Zjednodušuje se také určení základu daně při směně nemovitých věcí. Nové stavby a jednotky budou i nadále při prvním úplatném nabytí od daně osvobozeny, nově se to ale bude týkat jen nemovitostí skutečně dokončených nebo užívaných, nikoliv teprve rozestavěných.
Žádný z pozměňovacích návrhů ODS, které požadovaly např. úplné zrušení daně nebo její snížení, poslanci neschválili.k

 

článek čerpán z webu zparvy.alfa9.cz , autor: Martina Vojíková

Optifina plus, s.r.o. - ZNALECKÁ REALITNÍ, Nádražní 414, Benešov 256 01

Exported from REALKO